To słaby tydzień dla ropy. W USA surowiec staniał o ponad 5 proc.

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,51 USD, po zniżce ceny o 0,06 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 57,31 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,12 proc.
Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa tanieje o 1,0 proc. do 419,4 juanów za baryłkę.
Pogłębiający się zatarg o handel pomiędzy USA a Chinami, a do tego zaskakujący wzrost zapasów ropy w USA „pomogły” w obniżce ceny ropy w środę do najniższego poziomu od prawie 7 miesięcy.
Tymczasem Arabia Saudyjska planuje działania, które powstrzymają spadek cen ropy. Królestwo zamierza we wrześniu obniżyć zarówno produkcję ropy, jak i jej eksport.
W przyszłym miesiącu ma dojść do spotkania krajów OPEC i jego sojuszników – w Abu Zabi. Mogą wówczas zapaść decyzje co dalej z działaniami OPEC+ na rynkach paliw.
„Bez względu na to, jak bardzo będzie się starać Arabia Saudyjska, aby powstrzymać spadki cen ropy, to sama bez OPEC+ niewiele zdziała” – ocenia Satoru Yoshida, analityk towarowy w Rakuten Securities Inc.
„Potrzeba zarówno głębszych cięć dostaw ropy, jak i rozwiązania konfliktu amerykańsko-chińskiego, aby wesprzeć notowania surowca” – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w Nowym Jorku zyskała 1,45 USD do 52,54 USD/b.
W tym tygodniu ropa staniała na NYMEX o ponad 5 proc., a Brent na ICE straciła 7,3 proc.>>> Czytaj też: Wojna handlowa zaczyna dusić Niemcy. „Twierdza się rozpada”