Ropa w USA tanieje. Na rynku dominują tematy Trump i cła, Iran i przejęcie statku

psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,07 USD, po zniżce ceny o 1,06 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,13 USD za baryłkę, po spadku notowań o 1,23 proc.
Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa zdrożała o 1,7 proc. do 435,6 juanów za baryłkę.
W czwartek prezydent USA podał, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD. W piątek Trump jeszcze dodał, że może podnieść cła na chińskie towary do „znacznie wyższej liczby”.
Tymczasem irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec „szmuglujący ropę naftową do kilku państw arabskich” – poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa. Tankowiec przewoził 700.000 litrów paliwa.
Operacja specjalnej jednostki irańskich sił miała miejsce w środę w pobliżu wyspy Farsi w północnej części Zatoki Perskiej. Tankowiec, który został przejęty na wodach Zatoki Perskiej to statek iracki – poinformowała w niedzielę oficjalna irańska agencja prasowa IRNA.
„Inwestorzy oceniają, że pełna konfrontacja lub starcie wojskowe między USA a Iranem jest mało prawdopodobne, a bardziej martwią się możliwością pogorszenia się sytuacji w handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami” – mówi Jun Inoue, starszy ekonomista Mizuho Research Institute Ltd.
„Ceny ropy mogą spaść jeszcze niżej, jeśli zostaną nałożone dodatkowe cła na Chiny, a Fed nie obniży stóp procentowych” – prognozuje.
Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 3,2 proc. W ub. tygodniu surowiec stracił 1 proc. W czwartek spadek cen ropy wyniósł aż 7,9 proc.