PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy gaz CNG dla 54 ekoautobusów w Warszawie

psav zdjęcie główneJak zaznaczył podczas konferencji szef PGNiG Obrót Detaliczny, spółka dostarczy firmie Arriva Bus Transport Polska, paliwo dla 54 ekologicznych autobusów, które będą jeździć po ulicach stolicy. „Umowa zawarta została na 8 lat i obejmuje całe spektrum technologiczne – począwszy od mobilnych magazynów gazu, poprzez stację LCNG, aż do wykorzystania stacji paliw CNG wybudowanej przez Arriva na terenie docelowej zajezdni autobusowej” – mówił.
Dodał, że autobusy gazowe, bez wątpienia, stanowią już jeden z filarów transportu niskoemisyjnego w Polsce. „To rozwiązanie gwarantuje natychmiastowe korzyści ekologiczne, wynikające przede wszystkim z całkowitej eliminacji emisji bardzo szkodliwych pyłów PM2,5 oraz PM10” – podkreślił.
Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, to już kolejna umowa podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny na dostawy ekologicznego paliwa dla pojazdów komunikacji miejskiej w Warszawie. „Niebawem, po ulicach stolicy, będzie jeździło ponad 220 ekologicznych autobusów gazowych” – wskazał. Dodał, że to dopiero początek komunikacyjnego boomu gazowego w Polsce, m.in. ze względu na konkurencyjność cenową CNG i przyjazność tego paliwa dla środowiska naturalnego.
W opinii wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcina Szczudły, paliwo gazowe jest najlepszą, ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego, dominującego w polskim transporcie publicznym. „Wartością dodaną będą jeszcze większe oszczędności z tym związane, gdyż paliwo CNG i LNG, już za kilka tygodni, obejmie zerowa stawka akcyzowa. To oznacza, że biznes ten będzie jeszcze bardziej opłacalny” – dodał.
Szczudło przypomniał, że ostatnie dwa lata to dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce. Tylko w tym roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w: Łomży, Suwałkach, Bielsku-Białej, Kielcach i Lubinie.
Wcześniej, na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej, zdecydowały się także: Warszawa, Tarnów, Kielce, Rzeszów czy Tychy. „Dzięki temu w najbliższym czasie na polskie drogi wyjedzie łącznie ponad 400 nowych autobusów gazowych zasilanych ekologicznym gazem CNG” – zaznaczył.
PGNiG Obrót Detaliczny jest liderem sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce. Obsługuje blisko 7 mln klientów, wśród których są zarówno duże, średnie i mniejsze firmy, jak i przedszkola, szkoły, instytucje oraz przede wszystkim większość gospodarstw domowych w Polsce.
Arriva jest ogólnoeuropejskim operatorem na rynku usług transportowych, zatrudniającym ponad 60 tys. pracowników i prowadzącym działalność w 14 krajach Europy. W Polsce Arriva jest jedynym operatorem świadczącym usługi kolejowe i autobusowe. Realizuje kontrakty dla miasta Elbląga, Grudziądza, Obornik, Warszawy operując obecnie łączenie ponad 140 autobusami miejskimi. >>> Czytaj też: Ekspert: Niski poziom bezrobocia będzie w Polsce trwałym zjawiskiem